09 lut

Płacz dziecka

Ta naturalna i powszechna reakcja dzieci budzi w dorosłych niezliczone reakcje.

Najczęściej, o tym jak zareagujemy decydują nasze doświadczenia i przekonania odnośnie płaczu, płaczących dzieci czy dorosłych oraz tego jak należy na niego reagować.

Właśnie dlatego, że płacz jest czymś naturalnym, apeluję do nas dorosłych, abyśmy przyglądali się tym przekonaniom.

Ostatnio byłam świadkiem sytuacji w przedszkolu, która mocno ogrzała moje serce. Dziewczynka będąca w sali z innymi dziećmi i opiekunami zobaczyła babcię, która przyszła ją odebrać. W tym momencie zaczęła płakać. Co byście zrobili?

  • Może zaczęli byście pytać co się dzieje?
  • Może spytali byście czy czekała na mamę?
  • Może chcieli byście ją przekonać, że to jej czas na wyjście z sali?
  • Może chcielibyście ją zapewnić, że mamę spotka już w domu?
  • Może……

Ja z ciekawością i radością obserwowałam jak opiekunka podeszła do dziewczynki. Kucnęła, aby usłyszeć wypowiadane pomiędzy łzami słowa. Robiła to z dużym spokojem, otwartością. Podała dziewczynce rękę. Potwierdziła:

Tak przyszła Twoja babcia.

I stały tak chwilę obok siebie w spokoju, raz po raz mówiąc proste słowa opisujące to co się dzieje. Wyglądało to jak by dorosły towarzyszył dziecku, w pełnej akceptacji tego co się dzieje.

Dziewczynka w pewnym momencie przestała płakać. Oczy jej się jeszcze szkliły, ale ruszyła w kierunku swojej babci trzymając za rękę opiekunkę. Chwilę potem dziewczynka z babcią poszły do szatni.

Pamiętaj, jeśli decydujesz się na zadanie pytań o których pisałam wcześniej, nie ma w tym nic złego. Jednak ja gdybym była tą małą dziewczynką wolałabym spotkać opiekunkę, która postępuje tak, jak opisanej przeze mnie scence.

Dlaczego?

Bo chciałabym czuć, że to co przeżywam jest w porządku. Chciałabym czuć pełną zaufania obecność kogoś dorosłego. Chciałabym sama decydować o sobie i robić to na co jestem gotowa (np. pójść w kierunku babci wtedy, gdy już jestem gotowa).

Całe wydarzenie trwało w sumie 2-3 minuty.

Jakże często kiedy próbujemy przekonać dziecko do wyjścia lub aby przestało płakać sytuacja się rozkręca i płacz wzmacnia?

Jak często nasza reakcja pogłębia doznania i protesty dziecka?

Polecam przyglądanie się naszym przekonaniom na temat płaczu.

Zachęcam Was do uważnej obecności kiedy ktoś w Waszym towarzystwie płacze.

Ola Bagińśka

Płacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>