03 gru

Policz do dziesięciu, czyli co ze złością

To jedna z tych dobrych rad, którą mamy szansę usłyszeć pytając innych o to co mamy robić, gdy nie możemy opanować złości.

Bo nie możecie czasem, prawda?

 

Pracując z dziećmi, zwłaszcza z grupą, silnych emocji mamy szansę doświadczać kilka razy dziennie. Czasem dzieje się coś, co jest sprzeczne z naszymi wartościami np. dziecko bije łopatką kolegę, dziecko wyzywa kolegę, czasem nie wydaża się coś dla nas ważnego np.mimo próśb uczeń stoi na krześle, rzuca papierami, czasem jesteśmy zmęczeni i nadmiar bodźców powoduje, że lądujemy z poczuciem bezradności,a chwilę później pojawia się frustracja.

Takie doznania są trudne do okiełznania. Pracując z dziećmi i młodzieża, chcemy skupiać się na wspieraniu ich w nauce, rozwoju, zabawie czy integracji grupy. Zatem kiedy zamiast zajmować się tym wszystkim jetseśmy zajęci ogromem kipiących w nas emocji, marzymy o jakiejś cudownej metodzie radzenia sobie w takich sytuacjach, inaczej mówiąc uspokajania się.

My oczywiście będziemy się upierały, że PbP daje sposoby jak sobie w takich sytuacjach radzić ;)

Na początek zamiast liczyć do dziesięciu, proponujemy głęboki oddechem i koncentrację na tym co się wydarzyło. Który dokładnie moment, jaki czyn, jakie słowa wywołały u w nas eksplozję emocji. Zamiast liczyć do 10, pierwsze pięć odliczanych cyfr możecie zastąpić właśnie z tym.

Dzięki temu mamy kolejne 5 sekund, podczas których możemy zadać sobie pytanie “Co to dla mnie znaczy? Jakie moje potrzeby w tym momencie nie są zaspokojone?” Możliwe, że przy pierwszych kilku lub kilkunastu razach odpowiedź przyjdzie dopiero po dłuższym czasie. Jednak przekierowanie uwagi na siebie będzie zwiększało szansę, że nie nastąpi wybuch. Tym samym wasze zachowanie ulegnie zmianie i nie sięgnięcie po zachowania, które mogą eskalować zaistaniłą sytuację. To ma szansę być pierwszym krokiem, który pomoże Wam w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Gotowi jesteście spróbować?

Ola

złość

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>